Ali .N یکشنبه 6 دی 1394 08:28 نظرات ()
یکی از مهمترین مسائل در درس خواندن، به خصوص در مواردی که باید حجم زیادی از مطالب خوانده شود، خلاصه نویسی است. خیلی از افراد به این مسأله توجه نکرده و در جلسه امتحان  مطالب را فراموش کرده و به یاد نمی آوردند. روش های مختلفی برای خلاصه نویسی وجود دارد ازجمله این که شما کلمات کلیدی را یادداشت کنید. ولی بهترین روش که خود من هم از آن استفاده کردم و بسیار عالی بود خلاصه برداری به صورت درختی است.
خلاصه برداری درختی به این صورت است که شما از مطالب درختی تهیه می کنید و برای هر شاخه می توانید مطالبی بنویسید.
استفاده از نمودار درختی در بسیاری از مسائل کاربرد دارد. من برای فهم بهتر شما پیک نیک رفتن را در نظر گرفته و برای آن یک نمودار درختی توضیح می دهد.

ریشه و پایه شما می شود پیک نیک رفتن حال می گویید که پیک نیک رفتن شامل چه مواردی است مثلا مکان پیک نیک، وسائل مورد نیاز، تعداد افراد، وسیله نقلیه و مدت زمان پیک نیک. این موارد اولین شاخه های ریشه اصلی شما هستند. حال شما برای هر کدام از این موارد نیز می توانید شاخه درسته کنید و حتی برای هر شاخه که احتیاج به توضیح می بینید توضیح را نوشته و سپس شاخه های آن را بنویسید. یک مورد دیگر برای شما جلو می روم، فرض کنید حال می خواهیم زیر شاخه های وسائل مورد نیاز را بنویسم می توانیم وسائل را دسته بندی کرده که من دسته بندی را توصیه می کنم و هم می توانیم همه را لیست کنیم. مثلا دسته بندی که می توانیم داشته باشیم وسائل رفاهی، وسائل سرگرمی، وسائل خوراکی، وسائل تمیزکاری و همین طور ادامه می یابد.
برای درس ها نیز به همین صورت است شما پایه را انتخاب کرده و زیر شاخه تولید می کنید.
برای شما دوستان خلاصه های خودم که مربوط به دوران دبیرستان است در روزهای آینده با قیمت مناسب در وبلاگ قرار می دهم. این خلاصه ها برایشان بسیار زحمت کشیده شده و هم برای آموزش خلاصه نویسی می توانند مفید باشند و هم مهمتر از همه خود مطالبشان. خلاصه نویسی از درس های هندسه، شیمی، فیزیک، گسسته. این خلاصه ها هم برای کنکور و هم برای امتحانات دبیرستان بسیار مفید هستند.
مورد دیگری که باید شما دوستان به آن توجه کنید استفاده از رنگ های مختلف است، این موضوع در تمامی مواردی که می  خواهید روزی آن هارا بخوانید کاربردی است. رنگبندی باعث می شود چشمان شما دیرتر خسته شده و یک نوع دسته بندی خودکار در ذهن مشا ایجاد شود. خلاصه های بنده رو هم که نگاه خواهید کرد از رنگبندی های متنوع استفاده شده است.
 امیدوارم شما عزیزان از خرید خودتون راضی باشید و بتوانم کمک فراوانی در درس خوانی به شما کرده باشم.
با آرزوی موفقیت شما